Гур'єв С. О.1, Курділь Н. В.1, Кушнір В. А. 1, Лукашевич Л. Т.2, Новіков Ф. М.2
1ДЗ «Український науково-практичний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Міністерства охорони здоров'я України», м. Київ, Україна
2Київська міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги, м. Київ, Україна
Резюме. Високий рівень травматизму та смертності внаслідок травм і отруєнь залишається серйозною проблемою в Україні та багатьох країнах світу. Дослідження останніх 20-ти років довели тісний причинно-наслідковий зв'язок алкоголізації та травми. Незважаючи на суттєві досягнення в питанні організації лікувально-діагностичного процесу в постраждалих з алкогольною травмою, її наслідки у значному відсотку випадків на сьогодні залишаються фатальними. У першу чергу, це пов'язано з несвоєчасністю виявлення стану та ступеня алкоголізації постраждалого й адекватної оцінки впливу алкоголю на подальший розвиток травматичної хвороби. Багаторічні дослідження постраждалих з множинними пошкодженнями та ізольованою травмою на базі відділень Київської міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги (2004−2013 рр.) на підставі рангового аналізу довели, що існує безпосередній причинно-наслідковий зв'язок між рівнем алкоголізації та характером травматичних ушкоджень.
Ключові слова: травма, алкогольне сп'яніння, токсикологічні дослідження.
ВСТУП
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, високий рівень смертності в результаті травм і нещасних випадків є серйозною проблемою в багатьох країнах світу. Так, зокрема травми та нещасні випадки складають 9 % від рівня загальної смертності в усьому світі та 12 % від глобального тягаря хвороб [3].