Гур'єв С. О., Танасієнко П. В., Соловйов О. С.
ДЗ «Український науково-практичний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Міністерства охорони здоров'я України», м. Київ, Україна
Резюме. Проблема сучасної діагностики інфекційних ускладнень у постраждалих з політравмою та ефективного контролю за перебігом захворювання на сьогодні є досить актуальною. На прикладі 116 постраждалих з політравмою та різними клінічними формами інфекційних ускладнень було вказано на роль ІЛ-6 у ранній діагностиці розвитку запалення. Було виявлено прямий кореляційний зв'язок між рівнем ІЛ-6 і важкістю перебігу інфекційного ускладнення, а також можливість діагностування його без наявної клінічної картини. Рівень ІЛ-6 дозволяє диференціювати розвиток локальної та генералізованої інфекції, що дає можливість прогнозувати лікування та прогноз у постраждалих з політравмою. Визначення рівня ІЛ-6 є досить чутливим маркером розвитку інфекційних ускладнень у постраждалих з політравмою.
Ключові слова: політравма, постраждалі, інфекційні ускладнення, діагностика.
ПОСТАНОВКА ПРОБЛЕМИ
Інфекційні ускладнення перебігу травматичного процесу в постраждалих з полісистемними та поліорганними пошкодженнями потребують ефективного контролю за перебігом захворювання [1]. При тому основною проблемою є диференціація між локальною та генералізованою інфекцією, що супроводжується відповідними системними реакціями. Якщо патофізіологічні ефекти синдрому системної запальної відповіді (SIRS) можливо веріфікувати за ознакою наявності клінічних ознак, то тяжкість і характер перебігу зазначеного синдрому та прогноз клінічно оцінити значно важче [5]. Другою проблемою при діагностуванні інфекційних ускладнень у постраждалих з політравмою є диференціація між інфекцією та імунокомпетентними захворюваннями [2]. Діагностика інфекційних ускладнень у постраждалих з політравмою ускладнена ще й тим, що важко визначити, чим викликана інфекція (екзогенною чи ендогенною інфекцією) та чи наявний імунодефіцитний стан обумовлений тяжкою травмою або соматичним станом, що спостерігався в постраждалого до травми. Ще одним фактором, що ускладнює діагностичний процес, є негативна гемокультура та незрозуміла мікробіологічна картина інфекційного ускладнення [2]. Запалення, що виникає після пошкодження тканин у травмованих, супроводжується продукцією цитокінів і білків гострої фази, визначення рівня яких може говорити про наявність запалення та ступеня його тяжкості. У зв’язку з цим є зрозумілим інтерес дослідників і клініцистів до інтерлейкін-6 (ІЛ-6), який багато авторів вважають специфічним маркером інфекції.